Category: Shëndeti

0

Çka ndodh nëse flini pak

Kur ndiheni shumë të lodhur, patjetër që mund të ndiheni edhe sikur ju mungon kapaciteti i trurit. Një studim i ri ka treguar se kjo mund të jetë si pasojë e privimit kronik të...

0

Ushqimet që e rrisin rrezikun e sulmit në zemër

Sulmet e zemrës zakonisht shkaktohen nga ndonjë sëmundje koronare e zemrës. Kjo zakonisht ndodh kur arteret koronare, enët e gjakut të cilat e furnizojnë zemrën me gjak, bllokohen. Substanca e cila i bllokon arteret...

0

Këto gabime tona shkatërrojnë veshkat

Ato filtrojnë toksinat dhe janë thelbësore për shëndetin e plotë të njeriut.Këto gabime tona shkatërrojnë veshkat. Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme të trupit, por disa nga zakonet e përditshme që na duken...

0

Shërimi i dhimbjes së kokës në kushte shtëpie

Dhimbjet e kokës vjen si pasojë e faktorëve të ndryshëm. Për shërimin e saj njerëzit referohen të shkojnë për vizitë tek mjeku, por disa herë përdorin edhe medikamente mjekësore pa recetë të mjekut. Kështu...

0

Mjalti ndihmon lëkurën tuaj

Mjalti ndonëse është i ëmbël, ai ka edhe efekte pozitive në shëndetin e njeriut. Sipas mjekut të njohur, Mike McInnes, mjalti ndihmon në shkrirjen e yndyrës, kështu që kjo ju mundëson të humbni peshë...

0

Ju bien flokët? Këto 6 ushqime janë kura e duhur

Rënia e flokëve mund të shkaktohet nga ndryshimet hormonale, një gjendje e caktuar shëndetësore, stresi ose mungesa e lëndëve ushqyese. Ekspertët rekomandojnë që të konsumojmë ushqime të pasura me flavonoide që forcojnë folikulat e...