Loja me baltë – e shëndetshme për fëmijët po apo jo

Shumica e fëmijëve të vitit 1980 dhe 1990 duhet të kenë luajtur me baltë. Por me kalimin e kohës gjërat kanë ndryshuar shumë dhe fëmijët e vegjël rriten me shumë përkëdhelje.

Pa dyshim mikrobet dhe papastërtitë janë të pashëndetshme për fëmijët, por kohët e fundit disa studime kanë vërtetuar se është e shëndetshme për fëmijët e vegjël të luajnë me baltë.

Një studim ka deklaruar se “organizmat si miliona baktere, viruse dhe veçanërisht krimba që hyjnë në trup së bashku me‘ papastërtitë ’nxisin zhvillimin e një sistemi të shëndetshëm imunitar. Krimbat mund të ndihmojnë për të ridrejtuar një sistem imunitar që ka shkuar keq dhe ka rezultuar në çrregullime autoimune, alergji dhe astmë.

Është zbuluar gjithashtu se fëmijët që jetojnë në zona ekstra të pastra janë më të prirur ndaj çrregullimeve të sistemit imunitar si skleroza e shumëfishtë, diabeti i tipit 1, sëmundja inflamatore e zorrëve, astma dhe alergjitë.

Ne të gjithë duhet t’i kërkojmë fëmijëve të mbajnë higjienën, por në kufij, dhe t’u japim atyre hapësirë ​​dhe gjithashtu t’i lëmë të bëjnë atë që duan, sepse kjo gjithashtu u jep energji për të luftuar me problemet.

Sipas Dr. Ruebush, “shumica e këtyre mikroorganizmave nuk shkaktojnë problem, dhe shumë, si ato që jetojnë normalisht në aparatin tretës dhe prodhojnë lëndë ushqyese që mbajnë jetën, janë thelbësore për shëndetin e mirë”.

Sipas raporteve, prindërit nuk duhet të merren me gjëra të vogla dhe duke pastruar duart në çdo 5 minuta me pastrues ose duke bërë banjë tre herë në ditë pasi nuk do ta bëjë atë më të shëndetshëm.

Prandaj, përpiquni të jeni të qetë dhe lërini fëmijët tuaj të jenë pak të lirë, transmeton Klan Kosova.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *