10 ushqimet që duhet të konsumojmë në mëngjes për një humor të mirë gjatë ditës

Ka disa njerëz që ngrihen nga shtrati dhe buzëqeshin, ka të tjerë që nuk duan të shohin askënd dhe ka nga ata që kanë nevojë për kafe.

Cilado kategorie që i përkisni, Keri Gans, një nutricioniste e njohur në mediat amerikane, sugjeron dhjetë ushqime për mëngjesin tuaj që do t’ju ​​ndihmojnë të keni më shumë energji dhe të përballoni vështirësitë e ditës me një buzëqeshje.

“Sinqerisht, askush nuk mund të thotë se ngrënia e një mëngjesi do t’ju bëjë menjëherë të ndiheni mirë, por ka lëndë ushqyese që me kalimin e kohës janë të dobishme për shëndetin tonë mendor,” thotë nutricionistja Keri Gans.

“Ajo që ndoshta mund të themi është se nëse jeni vetëm pak të lodhur, një mëngjes i duhur do t’ju japë energjinë që ju nevojitet.”

Gans jep një shembull të një mëngjesi të tillë, i cili përfshin: bukë integrale me avokado, feta domate dhe salmon të tymosur me pak mjedër.

Bukë integrale

“Buka 100% e grurit të plotë është një burim i mirë i vitaminave B, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe ndihmojnë trupin tonë të metabolizojë karbohidratet që na japin energji,” thotë Gans. Plotësimi i vitaminës B është treguar gjithashtu se i ndihmon njerëzit të përballen me stresin dhe të rrisin disponimin e tyre.

Avokado

Avokadot përmbajnë acid folik, ku mungesa e përgjithshme e acidit folik në trup është lidhur me depresionin, sipas Gans.

Domatja

Domatet janë të pasura me një antioksidant, likopen, i cili gjithashtu është lidhur me një rrezik potencialisht më të ulët të depresionit.

Salmon i tymosur

Salmoni është një burim i shkëlqyer i omega-3, të cilat kanë efekte anti-inflamatore që mund të luajnë një rol në shëndetin e trurit dhe të zvogëlojnë rrezikun e depresionit. Salmoni gjithashtu mund të ndikojë në serotoninën, një hormon që lidhet me humorin e mirë.

Mjedra dhe manaferra

Mjedrat janë plot me fibra, shpjegon Gans, dhe fibrat dihet se treten ngadalë në trupin tonë, gjë që çon në sheqerna më të qëndrueshëm të gjakut. Sheqeri i paqëndrueshëm në gjak shoqërohet me një humor negativ, kështu që stabilizimi i niveleve të glukozës mund të ndihmojë në balancimin e gjendjes tuaj emocionale. Flavonoidet në boronica, ndërkohë, janë treguar se ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes emocionale.

Kërpudhat

Mund të kontribuojnë në një humor të mirë, pasi vitamina D në to mund të përmirësojë gjendjen negative. Për mëngjes, kërpudhat së bashku me perimet e tjera mund t’i vendosni në një omëletë, por gjithashtu t’i vendosni në një fetë bukë me salmon-avokado-domate.

Kos

Ka shumë dëshmi se ushqimet probiotike, të tilla si kosi, ndihmojnë në disponimin duke përmirësuar përbërjen e mikrobiomës tuaj të zorrëve.

Bollgur

Tërshëra është jashtëzakonisht e lartë në fibra, që do të thotë se, si manaferrat, ato ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe ndihmojnë në rregullimin e humorit të mirë. Tërshëra gjithashtu përmban selen, i cili rrit humorin.

Farat Chia

Ashtu si salmoni, farat chia janë të pasura me omega-3 që ndihmojnë në shëndetin e trurit dhe rregullimin e humorit. Është gjithashtu një burim i mirë i magnezit. Konsumimi i tij mund të ketë efekte pozitive në gjithçka, nga stresi deri te pagjumësia. Në mëngjes, ato mund të përzihen lehtësisht me bollgur, por edhe në smoothie.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *