“Kishim jetën në rrezik”, aktorja meksikane akuzon regjisorin pas intervistë me ‘El Chapo-n’

Aktorja meksikane, Kate del Castillo kritikoi aktorin dhe regjisorin amerikan, Sean Penn për përdorimin e saj si “karrem” për të shkuar te mbreti i kartelit të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán dhe tha se ai e ekzagjeroi intervistën.

Del Castillo u shfaq në një episod të “Red Table Talk: The Estefans” në Facebook Watch dhe tregoi takimin e vitit 2015 në malet meksikane midis saj, fituesit të Oskarit dhe “El Chapo” Guzman.

Ajo i tha këngëtares Gloria Estefan, vajzës së saj Emily Estefan dhe mbesës së saj dhe drejtueses televizive Lily Estefan se nuk i dinte qëllimet e Penn për të intervistuar El Chapo për revistën dhe ndjehej e tradhtuar nga ai.

“Ai më përdori si karrem dhe më pas nuk më mbrojti kurrë dhe rrezikoi jetën time, jetën e prindërve të mi, motrën time dhe të gjithë që më rrethonin,” tha del Castillo.

 

 

Pasi përktheu pyetjet dhe përgjigjet midis burrave, aktorja e cila luan rolin e një boseje të fuqishme të kartelit të drogës në serialin “La Reina del Sur”, kujtoi se do të flinte dhe më pas evakuonte kompleksin e Guzman, të cilin ushtria e pushtoi disa orë më vonë.

Lili Estefan tha se artikulli i Penn përmendte një “pikë kontrolli” kur ata po largoheshin. Penn pretendoi në artikull që grupi kaloi përmes një postblloku ushtarak, pasi ushtarët njohën një nga djemtë e Guzman. Por aktorja e ka mohuar plotësisht këtë pikë kontrolli.

Artikulli i Penn bëri bujë ndërkombëtare, ndërsa del Castillo ishte nën hetim nga qeveria meksikane për takimin e saj me Guzman. El Chapo shpëtoi në mënyrë të famshme nga dy burgjet e sigurisë së lartë, por përfundimisht u kap në janar 2016 dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në 2017. Verën e kaluar, ai u dënua me burgim të përjetshëm për krimet e tij dhe aktualisht po ndodhet në ADX Firence në Colorado.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *