5 receta shtëpiake për të hequr njollat ​​e mykut nga rrobat

Shpesh nuk është e lehtë të heqësh njollat ​​e mykut nga një leckë e pastër. Ndonjëherë i vëreni këto njolla të shëmtuara edhe pasi i keni larë rrobat nga lavatriçe. Megjithatë, gjithçka që duhet të bëni është të përdorni përbërësit e duhur për të hequr këtë shenjë karakteristike të lagështisë.

Nëse gjeni rroba të njollosura me myk, kjo ndodh sepse ato janë ekspozuar ndaj lagështirës për një kohë të gjatë. Këto njolla mund të jenë edhe më të bezdisshme sepse  nuk janë gjithmonë të lehta për tu hequr. Prandaj, është e këshillueshme që paralelisht me pastrimin, të miratoni disa reflekse.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të hiqni lagështirën nga dollapi ose gardëroba juaj e cila përfundon  duke dhënë një erë të keqe.  Ai që ne e quajmë “i mbërthyer”.

lavanderi 

Liri – Burimi: spm

Detaje të rëndësishme, këto janë njolla që lidhen lehtësisht me disa lloje veshjesh, veçanërisht rroba pambuku ,   sepse myku ushqehet veçanërisht me to. Prandaj mos harroni të vendosni të gjitha rrobat tuaja prej pambuku në një komodë. Tani le të shohim se si të heqim njollat ​​një herë e përgjithmonë.

Këshillat e gjyshes për heqjen e mykut nga rrobat

1. Peroksid hidrogjeni

Peroksidi i hidrogjenit ose peroksidi i hidrogjenit është një nga alternativat më të mira për zbardhuesin i cili mbetet një produkt toksik që mund të irritojë traktin respirator. Prandaj këshillohet përdorimi i peroksidit të hidrogjenit,  vetitë pastruese të të cilit nuk kanë asgjë për t’u pasur zili për ato të zbardhuesit.

Për ta përdorur kundër mykut, njomni një leckë të pastër në produkt  dhe më pas fshijini njollat . Pastaj drejtoni një cikël normal të larjes për të përfunduar me një lavanderi pa njolla.

2. Uthulla

Për veshjet me ngjyrë, së pari  hollojeni uthullën në një sasi të mjaftueshme uji  dhe më pas lërini veshjet e njollosura të njomen. Pas një periudhe prej 2 orësh, vazhdoni me larjen e zakonshme.

3. Sapun, sodë buke dhe ujë të nxehtë

Në rastin e rrobave më delikate, përgatitni ujë të nxehtë, në të cilin do të shtoni sapun dhe sodë buke. Pastaj njomni rrobat në banjë dhe prisni 1 orë para se t’i lani. Meqenëse ky është një pëlhurë delikate,  sigurohuni që ta lani plotësisht.

4. Uthull i bardhë dhe sode buke

Kombinimi i uthullit të bardhë dhe bikarbonatit të natriumit është një metodë që është veçanërisht e përshtatshme për veshjet e pambukut. Për ta përdorur atë, aplikoni një pastë sode buke dhe pak ujë në njollë. Pastaj derdhni pak uthull në zonën që trajtohet dhe lëreni përzierjen të veprojë për 10 deri në 15 minuta. Pastaj fshijeni me një furçë me lëvizje të buta rrethore.

Gjithashtu vini re se ju duhet të  shmangni tharjen e rrobave në ambiente të mbyllura  pasi kjo mund të shkaktojë sëmundje të frymëmarrjes.

5. Limon dhe kripë

Limoni është një nga përbërësit më të njohur të pastrimit. Ky reputacion i detyrohet pronave të  tij pastruese dhe dezinfektuese të  cilat, kur vihen në përdorim, bëjnë mrekulli. Për ta përdorur kundër mykut, përzieni lëngun e limonit me kripën e trashë për efekt optimal.

Aplikoni pastën në zonën e njollosur, duke e lënë atë të veprojë për disa minuta ndërsa thahet. Gjatë këtij procesi të tharjes,  depozitat e mykut  do të hiqen  gradualisht . Së fundi, gjithçka që duhet të bëni është të filloni një cikël normal të larjes. Gjithashtu kini parasysh se limoni gjithashtu ka veti antiseptike dhe antibakteriale.

Përveç kësaj,  ju gjithashtu duhet të kujdeseni për makinën larëse, e  cila gjithashtu ka të ngjarë të përmbajë myk dhe aroma të pakëndshme.

Këshilla të tjera efektive

Pastë dhëmbësh:  Pasta e dhëmbëve është një nga produktet që tejkalojnë shumë përdorimin e tyre të parë. Falë virtyteve të tij mahnitëse, mund të eliminojë njollat ​​e mbuluara të cilat shënojnë pëlhurat, rrobat dhe çarçafët tuaj. Për ta përdorur për këtë qëllim,  përzieni atë me maja  dhe më pas aplikojeni pastën në zonën në fjalë. Pastaj, fshijeni butësisht me një furçë dhëmbësh në mënyrë që elementët të depërtojnë në pëlhurë. Njollat ​​kokëfortë duhet të zhduken menjëherë.

Vaji i pemës së çajit: Vaji i pemës së çajit  është i shkëlqyeshëm për heqjen e aromave të mykut. Aftësia që i detyrohet vetive të saj antiseptike që mund t’i përdorni duke e holluar vajin në ujë për ta derdhur në një shishe me llak. Spërkateni atë në zonën me erë të mykur  dhe thithni bakteret dhe lagështinë.

Këtu janë gjithashtu metoda të tjera  efektive për të hequr njollat ​​e verdha të veshura nga rrobat e bardha  pa përdorur zbardhues.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *