9 mënyra për të hequr qafe erën e urinës në tualet

Lufta kundër erës së keqe në tualet është një sfidë e përditshme. Këto janë ndër dhomat në shtëpi që kërkojnë mirëmbajtje të veçantë. Dhe për arsye të mira, lagështia, aroma e mykut dhe urinës shpesh mbeten të pakëndshme dhe të bezdisshme. Këto këshilla do t’ju lejojnë t’i thoni lamtumirë aromës së turpshme që buron nga tualetet tuaja dhe t’u jepni atyre një aromë të freskët dhe të këndshme.

Era e urinës vjen nga prishja natyrale e shkaktuar nga bakteret dhe kristalet e acidit urik. Kur prekin sipërfaqet poroze dhe të lagura, si tualetet, qilimat ose veshjet, ato mund të lëshojnë erë amoniaku. Prandaj kërkohet pastrim i përpiktë për të kapërcyer këtë shqetësim.

tas 6 

Tualetet kërkojnë pastrim të veçantë. Burimi: Maisonbrico

Pavarësisht nëse era e padëshiruar është në tualetin tuaj, në mobiljet tuaja ose në rrobat tuaja, ka metoda dhe këshilla të thjeshta dhe miqësore me mjedisin për ta eleminuar atë.

1. Sode buke për të neutralizuar aromat

Në tryezën e produkteve ekologjike, soda e bukës është mirëmbajtja dhe produkti shtëpiak par excellence. Shumë efektiv në dezinfektimin, pastrimin dhe heqjen e shkumës,  ky produkt natyral neutralizon gjithashtu aromat e këqija të vështira . Papastërtia që vendoset në sipërfaqen e brendshme të tasit të tualetit mund të shkaktojë tym me erë të keqe. Për të lehtësuar këtë shqetësim, mund ta  spërkatni këtë thithës të aromës në tasin e tualetit dhe të pastroni me një sfungjer të përafërt për të hequr bakteret, të pastroni tualetin dhe aromat e këqija. me Ky pluhur i bardhë është një deodorant i pashembullt që ka fuqi thithëse. Për të shtuar pak më shumë në tualetin tuaj, derdhni sodë buke në një enë qelqi ose pjatë dhe shtoni disa pika vaj esencial livando ose çfarëdo që ju pëlqen dhe vendoseni në një cep ose në një raft. Do të shihni që kjo përzierje jo vetëm që do të largojë aromat e këqija, por gjithashtu do të shpërndajë një aromë dhe aromë të këndshme dhe delikate. Jini të vetëdijshëm se kjo zgjidhje është alternativa më e mirë për deodorantët tradicionalë komercialë, të cilët përmbajnë kimikate dhe përbëjnë një rrezik për shëndetin dhe mjedisin.

uthull 8 

Uthull i bardhë për të hequr qafe erën e urinës. Burimi: tips.express

2. Uthull i bardhë për pastrim

Ashtu si soda e bukës, edhe  uthulla e bardhë mund të veprojë kundër aromave të vazhdueshme . Ky produkt i biodegradueshëm është një dezinfektues, një tharës, një antibakterial dhe është pjesë e gamës së deodorantëve efektivë dhe natyralë. I shoqëruar me sodën e bukës, ndihmon në mbylljen e tubave, dezinfektimin e sipërfaqeve të të gjithë shtëpisë, dezinfektimin e frigoriferit me erë të keqe, si dhe pjatalarëse, lavatriçe dhe mikrovalë, për të zhdukur erën e pakëndshme të urinimit të tualetit dhe madje edhe kotele. mbeturina

Për ta bërë këtë, thjesht  derdhni uthull direkt në tas dhe lëreni të veprojë për disa orë, apo edhe gjatë natës . Të nesërmen mund të pastroni pjesën e brendshme të tualetit me një furçë të veçantë tualeti për të dezinfektuar dhe hequr papastërtitë dhe për të hequr aromat e vështira. Për mirëmbajtje të përditshme, mund të shtoni uthull të bardhë ose edhe uthull molle në ujin e skuqur. Ndërsa tërhiqni këtë të fundit, uji me uthull do të heqë çdo erë të keqe që ka të ngjarë të dalë nga tualeti.

kuvet1 1 

Kërkohet pastrimi i tualetit. Burimi: tips.express

3. Pastrim i mirë i tualetit

Nëse doni të heqni qafe aromat e pashëndetshme, tasi i tualetit është i pari që pastrohet çdo ditë. Fërkimi i tualetit nuk nënkupton vetëm pastrimin e brendshëm të tasit të tualetit, por edhe gotat dhe skajet e tualetit. Edhe një herë, uthulla e bardhë, ky produkt pastrimi yll, punon në këtë drejtim për të hequr bakteret dhe mykët përgjegjës për aromat e këqija. Për ta bërë këtë, duhet të kaloni një sfungjer të njomur në uthull mbi skajet dhe rreth tualetit, pastaj fshijeni me një leckë të thatë mikrofibre për të thithur lagështinë. Përveç kësaj,  aromat e këqija mund të vijnë edhe nga gropa për shkak të akumulimit të mbeturinave. Këshillohet që gjithmonë ta kontrolloni atë në mënyrë që të shmangni një bllokim të mundshëm që mund të shkaktojë dëme shtesë.

ventilim 1 

Duhet të mendoni për ventilimin e tualeteve. Burimi: déco.fr

4. Ventiloni tualetin

Nëse keni një dritare në tualet, është thelbësore ta hapni atë pas çdo vizite për të ajrosur këtë hapësirë. Përndryshe, mund të hapni derën e tualetit për 15 minuta për të siguruar që ajri në dhomë të rinovohet. Një tifoz klasik gjithashtu mund të bëjë mashtrimin për të ftohur tualetin duke hequr lagështinë.

5. Parfum me vajra esenciale

Pas dezinfektimit të tualetit tuaj, ju keni zgjedhjen midis aromave të limonit, livandos, eukaliptit, pemës së çajit apo edhe rozmarinës. Disa pika janë të mjaftueshme për të parfumuar në mënyrë delikate banjën tuaj, si  dhe të gjitha dhomat e shtëpisë. Nga ana tjetër, është e këshillueshme që të përdorni vajin esencial me kujdes dhe të respektoni dozat e përshkruara në paketim. Kjo e fundit nuk rekomandohet për gratë shtatzëna dhe foshnjat. Si ta përdorni për të freskuar tualetin tuaj?

  • Si llak  : mund të përgatisni një aromatizues natyral, të shëndetshëm dhe të lirë të bërë në shtëpi. Në një shishe, derdhni një lugë alkool në 70 ° dhe 10 pika vaj esencial sipas dëshirës tuaj. Shtoni ujë dhe tundeni. Ju mund ta përdorni këtë zgjidhje duke e spërkatur me ujë në tasin e tualetit para se të shkoni në tualetin tuaj për të maskuar aromat. Pasi të keni mbaruar, mund të spërkatni aromatizuesin e ajrit përsëri për të nuhatur dhomën.
  • Si një  shpërndarës: derdhni disa pika vaj esencial në shpërndarës për të parandaluar erën e keqe duke përhapur erëra të mira që freskojnë ajrin e ambientit. Një truk tjetër është të derdhni pak vaj esencial në kartonin e brendshëm të letrës së tualetit. Kështu, një aromë e këndshme do të shfaqet sa herë që hapni letrën.

6. Bëni pasta për të eleminuar erën e keqe

Për të larguar aromat e pakëndshme nga tualeti, tabletat deodorantë mbeten një alternativë e mirë. Ende është e nevojshme ta prodhoni atë me përbërës të shëndetshëm dhe ekologjikë. Kështu që do t’ju duhet:

  • 1 filxhan sode buke;
  • 1 lugë uthull të bardhë;
  • 6 lugë çaji uthull të bardhë;
  • 1 lugë vaj esencial sipas dëshirës tuaj;
  • 1 lugë çaji peroksid hidrogjeni.

Përziejini të gjithë përbërësit dhe formoni pluhura që i lini të qëndrojnë për 24 orë. Të nesërmen, mund t’i përdorni duke hedhur një tabletë në tas dhe duke e shpëlarë tualetin. Kjo do të zhbllokojë tubat dhe në të njëjtën kohë do të shpërndajë aroma të mira në tualetet tuaja.

7. Përdorni qirinj aromatikë

Përveç dekorimit të tualeteve tuaja dhe dhënies së ajrit komod, qirinjtë aromatikë kombinojnë biznesin me kënaqësinë duke përhapur erë të ëmbël dhe të rafinuar. Sidoqoftë,  këshillohet që të shmangni qirinjtë toksikë që përmbajnë parafinë . Zgjedhni qirinj të bërë nga dylli natyral të cilat janë sigurisht më të shtrenjta por nuk paraqesin ndonjë rrezik për shëndetin.

8. Përdorimi i shkrepëseve

Ndriçimi i një shkopi të shkrepëseve është një truk i njohur për gjyshet tona që konsiderohet të jetë efektiv në parandalimin e aromave të këqija. Prandaj bëhet fjalë për ndezjen e shufrës dhe bërjen e saj të bjerë në tasin e tualetit. Duke vepruar kështu, squfuri punon për të eleminuar aromat e pakëndshme . Mos harroni të lini një kuti shkrepse në tualetin tuaj e cila mund të jetë gjithmonë e dobishme.

pot potri 

Lulet aromatike të thata mund të ndihmojnë në luftimin e aromave të këqija. Burimi: déco.fr

9. Vendosni një potpuri

Si një objekt dekorativ i bërë nga bimë të thata aromatik, potpuri ndihmon në luftimin e aromave të padëshiruara. Për të bërë një shtëpi nga shtëpia, vendosni disa barëra të thata dhe bimë të zgjedhura në një enë qelqi dhe aromatizojini ato me disa pika vaj esencial. Duke vendosur potpuri pranë një burimi nxehtësie ose në një cep me diell, aroma do të shpërndahet më lehtë.

Këshilla të tjera për të hequr qafe erën e urinës në banjë

– Pavarësisht nëse tualeti juaj është në banjë ose në një dhomë të veçantë, është e rëndësishme të pastroni rreth bazës së tualetit. Spërkatni ujë me uthull në zonën e prekur dhe më pas fërkojeni me një furçë për të hequr të gjitha gjurmët e urinës. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

– Pastroni muret e tualeteve me ujë uthull me disa pika vaj esencial sipas dëshirës tuaj. Ndihmon tualetin tuaj të nuhasë më mirë.

– Lani qilimin e banjës i cili mund të përmbajë gjurmë të urinës.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *