Si të pastroni një makinë larëse me uthull: 3 këshilla të thjeshta

Makina larëse na ndihmon të kursejmë orë dhe orë punë manuale. Si rezultat, që nga shfaqja e tij, nuk ka asnjë dyshim për të bërë pa të, pasi është bërë thelbësore. Por edhe pse na kursen kohë dhe energji, meriton kujdesin e duhur. Kjo është arsyeja pse ne po ndajmë me ju këshilla sa efektive aq edhe të thjeshta me uthull të bardhë për ta mbajtur makinën tuaj në gjendje të mirë.

Duke i siguruar makinës tuaj mirëmbajtje cilësore, do të jeni në gjendje ta   parandaloni atë nga një prishje e mundshme. Do të jetë e mjaftueshme që ajo të miratojë një rregullsi të caktuar duke përdorur produkte natyrore në dispozicion dhe larg të qenit të shtrenjta. Së fundi, shkon pa thënë se uthulla e bardhë është një produkt shtëpiak që nuk ka asgjë më shumë për të provuar përsa i përket efektivitetit. Para së gjithash, para se të kaloni në këshilla, është e rëndësishme t’i përgjigjeni pyetjes që ju mundon disa prej jush: “sa shpesh duhet të lani lavatriçen tuaj?” “. Le t’i përgjigjemi.

Sa shpesh duhet të servisohet makina larëse?

Një arsye pse është më e rëndësishme të lani rregullisht makinën tuaj është se do t’ju duhet më shumë kohë për ta mirëmbajtur nëse e përdorni shpesh. Si rezultat, koha që kaloni në makinë do të lidhet me frekuencën e përdorimit.

Pra, një pastrim mujor do të jetë i mjaftueshëm nëse jeni mësuar të përdorni lavatriçen tuaj një ose dy herë në javë. Nëse e përdorni më shumë, do të jetë më mirë të shërbeni lavatriçen një herë në dy javë dhe kështu ta mbani në gjendje të mirë duke promovuar jetëgjatësinë e tij.

Dhe nuk ka asgjë më të mirë për t’ju ndihmuar ta bëni këtë sesa të përdorni produkte pastrimi që janë po aq efektivë sa janë natyralë, siç është uthulla e bardhë, ylli i produkteve shtëpiake. Hapni rrugën për këshilla.

1. Filloni duke larë pjesët rezervë

Së pari hiqni pjesët e lëvizshme para se të vazhdoni me pastrimin e brendshëm dhe të jashtëm të makinës. Prandaj do të përqendroheni në pjesë të tilla si filtri qendror, kapaku, ndarja për detergjentin dhe zbutësi i rrobave.

Ju do të duhet të përdorni një sfungjer për t’i larë këto pjesë në mënyrë të sigurt pasi t’i keni hequr ato. Por është më mirë nëse përdorni lëng larës në pjesë për efektin më të mirë dhe lyeni ato me një leckë të njomur në uthull të bardhë.

Duke ditur gjithashtu se elementë të tillë si fijet e veshjeve ose flokët mbeten të fiksuara në filtër, do të ishte e nevojshme të merrnit kohë për t’i hequr ato dhe më pas për ta pastruar atë.

2. Përdorni uthull për të pastruar daullen e lavatriçes tuaj.

Tani vazhdoni të pastroni pjesën e brendshme të makinës tuaj pasi të keni mbaruar me pjesët e saj të lëvizshme. Së pari, filloni duke e lënë makinën tuaj larëse bosh , duke e vendosur atë në një cikël normal larjeje, në temperaturë mesatare dhe pa pasur nevojë që ju të rrotulloheni. Pastaj vendosni uthull të bardhë në vaskën e rrobave në vend të pastruesit tuaj të zakonshëm.

Pastaj do ta lini makinën të punojë bosh me vetëm ujë brenda. Së fundi, pasi makina të ketë qarkulluar, lëreni kapakun të hapur në mënyrë që të thahet natyrshëm dhe pa përdorur një leckë të thatë.

Një alternativë tjetër është të prisni që makina të mbushet dhe pastaj ta hapni duke përfshirë një përzierje prej 2 lugë sodë buke dhe ujë. Kjo është edhe më e dobishme për heqjen e mbetjeve të mbështjella thellë brenda makinës. Nëse ka një hapje të përparme, përzierjen do ta vendosni në sirtarin e detergjentit.

3. Pastrimi i pjesës së jashtme të lavatriçes

Edhe një herë, interesi i një larjeje të rregullt të makinës suaj do të shihet veçanërisht në pjesën e jashtme të kësaj makine. Për të parandaluar që makina juaj larëse të jetë objekt i njollave të shëmtuara dhe një pamje të verdhë , është një refleks i domosdoshëm.
Për të kryer një pastrim cilësor duke mbrojtur sipërfaqen e makinës, filloni duke përgatitur një përzierje të uthullës së bardhë dhe ujit të cilën do të ngopni me një leckë. Fërkojeni këtë në të gjithë sipërfaqen e jashtme të lavatriçes tuaj dhe më pas lëreni uthullën e bardhë të hyjë në fuqi për 10 minuta. Së fundi, gjithçka që duhet të bëni është të fshini me një leckë të thatë për të hequr të gjitha gjurmët e uthullit dhe në fund të pastroni makinën tuaj nga çdo papastërti.

Uthull e bardhë për të pastruar të gjithë banjën tuaj

Tani që kemi parë se si të riktheni ngjyrën në lavatriçen tuaj, ju vetëm duhet të shkoni me të njëjtën frymë për pjesën tjetër të pajisjeve të banjës tuaj. Ju do të keni nevojë për minimumin e produkteve duke përfshirë edhe një herë uthullën e bardhë midis gjërave thelbësore të sodës së bukës dhe limonit. Vini re se uthulla e bardhë është e ndryshme nga uthulla shtëpiake.

Përditësim mbi efektivitetin e uthullit të bardhë

Arsyeja pse uthulla e bardhë është kaq e popullarizuar është se është një produkt i aftë për të pastruar të gjithë shtëpinë. Allshtë edhe më efektive pasi është thelbësore për mirëmbajtjen e banjës falë efektivitetit të saj kundër gurit dhe gurëve gëlqerorë. Për më tepër, është një produkt që mund të zëvendësojë disa artikuj të mirëmbajtjes që konsiderohen thelbësorë.

Particularlyshtë veçanërisht efektive kur përzihet me sodë buke për të pastruar lavamanin, kokën e dushit ose vaskën. Dhe megjithëse nuk është efektiv kundër viruseve, mikrobet duhet të kenë kujdes nga veprimi i tij antimikrobik.

Pra, nëse doni të përfitoni nga një dezinfektues i fuqishëm për banjën tuaj, uthulla e bardhë është e pakalueshme. Ajo gjithashtu mund të veprojë si një yndyrues për të bërë që xhami dhe ekranet e dushit të shkëlqejnë ndërsa ju lejojnë të hiqni lehtë vija. Dhe kjo nuk është e gjitha pasi mund ta përdorni gjithashtu për të mirëmbajtur tubat dhe për të deodoruar tualetet , tubat dhe lavamanin. Këto janë të gjitha rolet që kryen uthulla e bardhë dhe të cilat ju takon t’i shfrytëzoni falë metodave të mëposhtme:

1. Pastrimi i kokës së dushit

Për të siguruar një rezultat të mirë, vendosni uthull të bardhë të përzier me ujë në një qese plastike dhe më pas vendosni çelësin që do të keni mbajtur me anë të një brezi elastik. Isshtë gjithashtu e preferueshme që ta mbushni qesen plotësisht në mënyrë që të garantoni rezultatin. Pastaj lëreni pomelin të njomur në tretësirë ​​për dy orë para se ta lëshoni nga qesja plastike. Pasi të bëhet, duhet të jetë si e re. Ju madje mund të përdorni një truk shtëpiak për të përmirësuar presionin tuaj.

2. Bëni që vaska të shkëlqejë

Për të pastruar plotësisht vaskën tuaj, kombinimi i uthullit të bardhë, ujit, sfungjerit të lagur dhe sodës së bukës është i frikshëm për të thënë aspak. Thjesht duhet të kujdeseni që t’i përdorni së bashku për t’i thënë lamtumirë detyrave më rezistente. Ju padyshim që mund të futni uthullën e bardhë brenda një spërkatësi.

3. Bëni dritare dhe pasqyra të shkëlqejnë

Një nga armiqtë e betuar të banjës nuk është askush tjetër përveç gurit gëlqeror që është kudo në këtë dhomë. Filloni duke përgatitur vinegar uthull të bardhë për ¾ ujë dhe sigurojini vetes një gazetë që do ta shtypni për të bërë një top letre. Ngopeni me përzierjen që keni bërë dhe më pas aplikojeni në pasqyrë dhe dritare për t’i bërë ato të shkëlqejnë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është t’i thani me ajër.

4. Mirëmbajtja e tubave dhe tualeteve

Për të pastruar tualetin, është një çështje e thjeshtë refleksi. Thjesht duhet të derdhni dy gota të mëdha uthull të bardhë në tas në mbrëmje. Ju do të hiqni depozitat e gëlqeres sapo të shpëlani tualetin në mëngjes.

Sa i përket tubave, ju do të shpëtoni nga aromat e këqija duke përdorur një metodë mjaft të pazakontë. Përgatitni kuba akulli të përbërë nga uthull të bardhë, ujë dhe vaj esencial sipas zgjedhjes suaj (opsionale) pastaj vendosni disa në fund të të gjitha zonave me një tub. Ndërsa kubi i akullit shkrihet, uthulla e bardhë do të kujdeset për heqjen e çdo arome të pakëndshme.

5. Pastrimi i lavamanit dhe rubinetave

Për lavamanin, menjëherë mund të hiqni njollat ​​e padëshiruara me një përzierje uthull të bardhë, tre lugë sode buke dhe ujë. Ngopni një sfungjer me këtë zgjidhje pastaj fërkoni gjurmët.

Për çezmat, merrni një enë sipas dëshirës tuaj në të cilën do të derdhni uthull të bardhë dhe të cilën do ta vendosni në mikrovalë. Pas një kohe pritjeje prej 30 sekondash, hiqeni tasin dhe njomni një leckë në këtë uthull të ngrohur. Aplikojeni më pas në zonat që dëshironi të trajtoni. Kjo duhet t’i japë rubinetave një pamje të re.

6. Pastrimi i dyshemesë dhe pllakave

Në një kovë me ujë të nxehtë, derdhni uthull të bardhë dhe pika vaj esencial limoni nëse keni një dysheme të pllakëzuar. Shtë një preparat i cili ka veti antibakteriale, antiseptike dhe dezinfektuese. Nëse keni një lloj tjetër toke, ju vetëm do të duhet të shtoni sapun të zi në recetë.

Sa i përket nyjeve të pllakave tuaja, do t’ju duhet të pajiseni me një furçë dhëmbësh për t’u pastruar plotësisht. Zgjidhni një furçë të butë që e njomni me detergjent, pastaj fërkoni butësisht nyjet në mënyrë që të mos i dëmtoni ato. Në fund, shpëlajeni dyshemenë.

Paralajmërim për përdorimin e uthullit të bardhë

Siç mund ta keni vënë re, uthulla e bardhë është pa dyshim një produkt i zgjedhur për dezinfektimin e banjës tuaj. Sidoqoftë, duhet të përdoret me kujdes për të shmangur rreziqe të caktuara. Dhe për arsye të mira, mund të jetë veçanërisht toksike kur përzihet me zbardhues.

Shtojini kësaj që preferohet që të mbroni lëkurën tuaj duke u pajisur me doreza. Në të vërtetë, ju nuk jeni imun ndaj shqetësimit të lëkurës sepse produkti mund të irritojë lëkurën tuaj.

Mos përdorni uthull të bardhë në sipërfaqet e mermerit pasi ato gradualisht do të dëmtohen për shkak të aciditetit të tij. Sipërfaqet e tjera të tilla si pllaka guri, druri dhe çimentoje gjithashtu duhet të shmangen.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *