Shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku dhe problemet me tretjen në këtë mënyrë

Kapsllëku është një problem që shumë prej njerëzve në botë vuajnë qoftë se e kanë të trashëguar apo nga ushqyerja jo e mirë.

Ka disa mënyra por dhe ushqime që mund t’ju bëjne të ndiheni më mirë dhe ndoshta nuk i dinit më parë. Hidhini një sy:


Uji

Uji është laksativi më i mirë që ekziston, pasi ai nuk ka efekte anësore.

Pirja e tij që në mëngjes herët kur stomaku është bosh, i ndihmon zorrët të bëjnë sa më mirë punën e tyre.

Kosi

Si rregull i përgjithshëm, është mirë të qëndroni larg nga produktet e qumështit kur jeni kaps.

Megjithatë, kosi është një përjashtim nga ky rregull për shkak të përqendrimit të lartë të baktereve të shëndetshme, d.m.th probiotikëve.

Brokoli

Hulumtimet tregojnë se mos ngrënia mjaftueshëm e frutave dhe perimeve ju bën më të ndjeshëm ndaj kapsllëkut.

Kur kapsllëku është luftuar, brokoli është një nga zgjedhjet më të shëndetshëm, me mbi 5 gram fibra për filxhan.

Fasule të zeza

Fasulet e zeza janë një nga burimet më të bollshme të fibrave të tretshme, që përmbajnë mbi 15 gramë në vetëm 1 filxhan.

Këto bishtajore janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i proteinave.

Nëse jeni kaps, këto fasule të shijshme duhet të jenë në pjatën tuaj.

Kumbulla

Ato përmbajnë një substancë të njohur si dihydrophenylisatin, një laksativ natyror që ndihmon kontraktimet e muskujve.

Kumbullat gjithashtu përmbajnë sorbitol, një alkool me sheqer që mund të shërbejë gjithashtu si një laksativ.

Kivi

Kivi është një frutë e shëndetshme që nëse hahet në mëngjes vë në lëvizje “zorrët dembele”.

Dredhëzat

Farat e vogla të dredhëzave janë ato që u japin atyre përmbajtjen e lartë të fibrave të tretshme.

Nëse nuk jeni një adhurues të dredhëzave, një banane e pjekur do t’ju japë përafërsisht të njëjtën sasi fibrash.

Bajamet

Siç mund ta dini, bajamet janë plot me yndyra të shëndetshme dhe ushqyes të ndryshëm.

Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme, dy grushte përmbajnë rreth 3.5 gram.

Aloe Vera

Aloe Vera bën mirë për shumë funksione fiziologjike, ndër të cilat edhe për sistemin e tretjes dhe veçanërisht për zorrët.

Fara liri

Liri është një burim tepër i zhdërvjellët i fibrave.

Farat e lirit mund të shtohen në pothuajse çdo lloj ushqimi ose t’i pini (ato janë fantastike si një përbërës në smoothie)

Një lugë gjelle fara përmban gati 3 gram fibra të tretshëm.

Drithëra me fibra të lartë

Mëngjesi është një mundësi për të sulmuar kapsllëkun.

Shmangni ushqimet e mbushura me sheqer dhe shtoni drithërat që përmbajnë të paktën 5 gram fibra për racion.

Bollgur

Për mëngjesin, bollguri është një zgjedhje e shkëlqyer për gamën e saj të gjerë të përfitimeve shëndetësore.

Përveç ndihmës për të pasur një zemër të shëndetshme, bollguri ndihmon në balancimin e niveleve të kolesterolit dhe lehtëson tretjen.

Një filxhan kafe bollgur përmban 3 gram fibra të tretshëm.

Buka integrale

Buka integrale është e ulët në yndyrë dhe e lartë në fibra dietetike dhe karbohidrate komplekse – atribute ushqyese që mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

Feta mesatare përmban, mesatarisht, dyfishin e sasisë së fibrave ushqyese në krahasim me fibrat e bardha.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *