Kjo pije e ngrohtë e dimrit përshpejton humbjen e peshës, lehtëson dhimbjet e kyçeve dhe përmirëson gjumin

Ju mund të keni dëgjuar zhurmën për lëngun e kockave – por çfarë është saktësisht dhe pse njerëzit e duan kaq shumë?

Kjo pije e shijshme, e cila është e përkryer për ditët e ftohta të dimrit, ka si shtesë të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të merrni nga pirja e saj.

Lëngu i kockave ju ndihmon të flini më mirë
Shijimi i një pije me lëng kockash mund t’ju ndihmojë të krijoni një gjumë të mirë. Kjo ndodh për shkak të rezervave të pasura të glicinës së lëngut, një lëndë ushqyese që nxit prodhimin e valëve relaksuese të trurit theta, të cilat i ndihmojnë njerëzit të flenë 55 për qind më të qetë brenda 48 orëve nga gllënjka e parë.

Lëngu i kockave ju ndihmon të humbni peshë më shpejt
Lëngu i kockave është i ngarkuar me një trio lëndësh ushqyese (kolagjen, kalcium dhe glicinë) që dihet se shpejtojnë djegien e yndyrës, rrisin detoksifikimin dhe nxisin krijimin e muskujve të dobët. Efekti është aq i fuqishëm sa njerëzit që e pinin atë çdo ditë humbën 50 për qind më shumë peshë sesa ata që e anashkaluan gllënjkën qetësuese.

Lëngu i kockave lehtëson dhimbjet e kyçeve
Nëse keni të bëni me dhimbje kronike, shijimi i lëngut të kockave çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e ngurtësimit të kyçeve me 43 për qind dhe të përmirësojë lëvizshmërinë me 39 për qind. Kjo për shkak se kolagjeni ndihmon në ndërtimin e kërcit, ligamenteve dhe tendinave që ndihmojnë lëvizjen – plus ndihmon në zbutjen e nyjave.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.