Mik i ngushtë me Putinin/ Aktori i njohur i del kundër: Po lutem për zgjidhje…

Ylli i filmave aksion, Steven Seagal, i cili u ndalua nga Ukraina për pesë vjet në 2017-n pasi Presidenti rus, Vladimir Putin i dha aktorit një pasaportë ruse, foli për konfliktin në Ukrainë të hënën, duke thënë se ai i shikon të dyja palët “si një familje”.

“Shumica prej nesh kanë miq dhe familje në Rusi dhe Ukrainë. Unë i shikoj të dyja si një familje dhe me të vërtetë besoj se është një ent i jashtëm që shpenzon shuma të mëdha parash për pr opagandë për të provokuar që të dy vendet të jenë në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin. Lutjet e mia janë që të dy vendet të arrijnë në një zgjidhje pozitive, paqësore, ku ne mund të jetojmë dhe të lulëzojmë së bashku në paqe”, tha ylli i aksionit për mediat amerikane.

Ylli i “Under Siege” u emërua si i dërguar i posaçëm për lidhjet humanitare me Shtetet e Bashkuara nga Ministria e Jashtme ruse në vitin 2018.


Në vitin 2021, Seagal u përfshi zyrtarisht në partinë politike Pro-Putin “Një Rusi e Drejtë”. Atij iu dha shtetësia ruse në vitin 2016 dhe mbrojti udhëheqjen ruse për aneksimin e Krimesë në vitin 2014, duke e quajtur Putinin “një nga liderët më të mëdhenj të botës”.

Muaj pasi iu dha shtetësia ruse dhe iu dha personalisht një pasaportë nga Putin, Ukraina e konsideroi aktorin një kë rcënim për sigurinë kombëtare dhe e ndaloi atë nga vendi për pesë vjet.

Shtetësia e Seagal supozohej të ishte një shenjë e përmirësimit të marrëdhënieve midis SHBA-së dhe Rusisë. Të dy, si Seagal ashtu edhe Putin praktikojnë arte marciale dhe kanë marrë pjesë në disa ngjarje së bashku gjatë vizitave të tij në Rusi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *