Erdogani në krah të Ukrainës e ndihmon të lüftojë Rusinë/ Ja cfare i ka derguar

Edhe pse janë bërë tre javë prej se kanë filluar bo mbardimet ruse, Ukraina e ka pasur një mbrojtje të fortë të qyteteve të saj, duke përdorur dronë të prodhuar nga Turqia për të kryer s ulme masive ndaj pus htuesve.

Mjetet ajrore “Bayraktar TB2” janë pa pilo dhe bartin bo mba apo mjete të lehta për su lme. Turqia i ka shitur ato në shumë vende si Azerbajxhanin, Libinë, Marokun dhe Etiopinë.


Këta dronë kanë kryer s ulme të papritura të suksesshme në fazat e hershme të konfliktit të Ukrainës me Moskën, përpara se rusët të ishin në gjendje të fusnin në funksion mbrojtjen e tyre ajrore, tha Jack Watling nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara me bazë në Londër.

Dronët gjithashtu kanë marrë vëmendje edhe në rrjetet sociale, pasi në shumë video të publikuara shihen se kanë shkaktuar dë me të mëdha ndaj forcave ruse.

Turqia ka filluar t’ia shesë Ukrainës dronët TB2 në në vitin 2019 dhe Kievi i përdori ato në luf timin e separatistëve të mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donbasit, një lëvizje që Moska e quajti “destabilizuese”, shkruan AP.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *