Pitalka ramazani

Perbersit:

1 kg miell


250 ml qumesht te vkaet

250 ml uje te vaket

1 luge e mesme krip

1 luge e vogle sheqer

1 luge maja(kvasac,fryres)

Udhezimet:

Ne nje  ene qesim qumeshtin e vaket,majen dhe sheqerin dhe leme per 10 minuta.

Kur maja fermetohet,shtojme kripen,ujin e vaket dhe miell gradualisht derisa te behet nje brume e bute.

Enen e mbulojme me lecke dhe leme ne vend te ngrohet(furre te shporetit te ngroht ne 50 grade per 3 minuta dhe me pas ndalet temp,) dhe leme derisa te dyfishohet vellimin.

Me pas nxjerrim brumin ne tavolinen e permillur dhe ndajme 5-6 toptha.

Secilin nga topthat I hollojme  me petes  derisa te mbetet 1 cm trashesi.

Secilen pitalke te hollur e qesim ne leter per pjekje ku me ane te se ciles I bartim ne tepsi te nxehte per pjekje,dmth pasi qendrojne edhe per 30 minuta.

Pjekim ne temperature 220 grade per 15 minuta(ne kete menyre mundet nga 2-3 cope te piqen pernjehere ne tepsi te shporetit.Para pjekjes secilen pitalke e lyejm eme te bardhe veze dhe qesim sipasd eshires far ate zeza ose susami.

——

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *