Nuk ndalet Putini/ Ja cilin vend ka ndermend të pushtojë më 9 maj

Zyrtarët Perëndimorë besojnë se Vladimir Putin mund t’i shpallë shumë shpejt luftë Ukrainës edhe zyrtarisht, një vendim që do t’i hapte rrugë mobilizimit të plotë të rezervistëve të ushtrisë ruse. Sipas CNN, vendimi mund të merret më 9 maj, në ditën që Rusia feston “Ditën e Fitores”, ose mposhtjen e nazistëve në vitin 1945, që i dha fund Luftës II Botërore. Lideri rus mund të fillojë një mobilizim “masiv” të forcave dhe të përdorë Ditën e 9 Majit për të shpallur një luftë kundër “nazistëve” të botës siç i quan ai. Zyrtarët perëndimore besojnë prej kohësh tashmë se Putin do të përdorë simbolikën e asaj dite si propagandë, për të shpalosur sukseset ushtarake në Ukrainë, përshkallëzimin e konfliktit, ose të dyja bashkë. Deri më sot, Putin e ka quajtur pushtimin e Ukrainës një “operacion special ushtarak”, duke shmangur termat “pushtim” apo “luftë”.

Me shpalljen e luftës zyrtarisht, Putin do të mund të mobilizojë forcat rezerviste, që sipas zyrtarëve perëndimore janë të nevojshme për shkak të humbjeve që ka pësuar Rusia në Ukrainë. Kievi thotë se ka vrarë rreth 23 mijë ushtarë rusë, ndërsa agjencitë perëndimore vlerësojnë se kjo shifër është të paktën 10 mijë. Inteligjenca ukrainase ka bërë të ditur se ushtria ruse po rigrupon njerëzit e saj në tre zona që konsiderohen tashmë strategjike: Zaporizhzhia, Kryvyi Rih dhe Mykolaiv, me bombardime të forta veçanërisht në Zaporizhzhia.

Cilat janë planet e Putinit


Objektivi tjetër rus u zbulua nga një burim kryesor i BE-së për gazetën britanike Daily Star: Nëse Kryvyi Rih do të binte në duart e rusëve, jehona që do të merrte Putin do të ishte shumë e rëndësishme për propagandën e tij të konfliktit, sepse ai do ta kishte pushtuar. “Veza e lindjes së Zelenskyt”, qëllimi më simbolik që mund të arrihet shpejt. Ajo që zbulon burimi, megjithatë, është mosbesimi i oficerëve rusë ndaj kërkesës së Carit për të pushtuar qytetin jo më vonë se 9 maji. “ Nga përgjimi i komunikimeve na thuhet se oficerët rusë janë thjesht të tronditur”, tha burimi për tabloidin. Ky raport vjen pasi ushtria ruse u qëllua nga ukrainasit pranë Izyum, ku thuhet se u plagos gjenerali Valery Gerasimov në s ulm .

Çfarë duhet të bëjë “kasapi”?

Me pak fjalë, urdhri për “kasapin” Alexander Dvornikov është të pushtojë qytetin e Zelensky. Siç shkruan IlMessaggero , Kryvyi Rih është në gjysmë të rrugës midis Mariupolit dhe Odessa dhe jo shumë larg nga termocentrali më i madh bërthamor evropian pranë Zaporizhzhia. Banorët janë mjaft të shumtë, pak më shumë se 650 mijë dhe deri vonë kanë jetuar edhe prindërit e Zelenskit. Se si dhe kur saktësisht do të ndodhë sulmi nuk dihet, është e sigurt që koha kalon shpejt pasi data simbolike ruse është afër, kanë mbetur vetëm 5 ditë.

Dështimet e Rusisë

Çfarëdo që të ndodhë, do të jetë një sukses tha një thënie e famshme. Tani për tani, kjo është ajo që nuk ka ndodhur me rusët e Putinit. Siç shkruajnë mediat italiane, planifikimi dhe mënyra e kryerjes së operacioneve në Ukrainë kanë qenë dy dështimet më të mëdha ruse deri më tani, aq sa objektivat kanë ndryshuar në drejtim të Donbasit. Edhe nëse Cari (me pak gjasa) do të pushtonte qytetin e Zelenskit, Perëndimi, por edhe vetë Ukraina nuk do të tronditeshin: lufta është ende e gjatë, Ukraina dhe BE-ja janë tani një forcë e vetme ndaj armikut të përbashkët që do të duhet të përballet me të. rezistenca këmbëngulëse e mikpritësve.

Britania: Putin shpall lu ftë të re botërore në 9 Maj

Edhe Britania ka paralajmëruar se Vladimir Putin mund të shpallë një luftë të re botërore në 9 maj. Sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha se lideri rus mund të fillojë një mobilizim “masiv” të forcave dhe të përdorë Ditën e 9 Majit për të shpallur një luftë kundër “nazistëve” të botës siç i quan ai. Wallace tha për LBC Radio, se: “Nuk do të habitesha, që ai me siguri të deklarojë në 9 maj se, “tani jemi në luftë me nazistët e botës dhe duhet të mobilizojmë masivisht popullin rus. ‘Putini, pasi ka dështuar në pothuajse të gjitha objektivat dhe mund të kërkojë të konsolidojë atë që ka”, tha ai.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *