Gjendet i pajetë gazetari i njohur dhe një ekspert, dyshohet se janë v rarë nga… (FOTO)

Trupi i gazetarit britanik Dom Phillips është gjetur në Amazonë. Bashkëshortja e tij, Alessandra Sampaio konfirmoi se gazetari është gjetur i pajetë së bashku me ekspertin Bruno Pereira të hënën.Korrespondenti Phillips, 57 vjeç, dhe udhëzuesi i tij Pereira, 41 vjeç, u zhdukën javën e kaluar në xhunglën braziliane.
Shtyp hape.siren rekl.amuese më poshtë dhe shikoni lajmin e plotë:

Ata kishin qenë në komunitetin e Sao Rasael dhe po ktheheshin me varkë në qytetin e Atalaia do Norte, por nuk mbërritën kurrë në destinacion.Lajmet për gjetjen e trupave vijnë pasi ekipet e kërkim-shpëtimit gjetën një çantë shpine dhe laptopin e tyre në një lumë në Amazonë.Peshkatari Amariledo ‘Pelado’ da Costa është arr estuar pasi u zbuluan gjurmë gj aku në varkën e tij prej druri.Policia tha se ka marrë material gjenetik nga dy burrat për ta krahasuar me gjakun.


Sipas ABC Neës, policia po heton se vrasja e tyre është e lidhur me “mafien e peshkut”.Ky rrjet ndërkombëtar paguan peshkatarët e varfër për të peshkuar ilegalisht në zonën e dytë më të madhe indigjene në vend, pretendojnë autoritetet.Sipas gazetës amerikane, skema drejtohet nga biznesmenë vendas që paguajnë peshkatarët për të hyrë në luginën e Javarit për të kapur peshk dhe për t’ia dorëzuar atyre.Paledo është i vetmi i dyshuar i arr
estuar. Banorët vendas thanë se pretendojnë se peshkatari u përplas me dy vi ktimat një ditë para se të zhdukeshin.

Dhe një tjetër dëshmitar e përshkruan atë si një “njeri shumë të rrezikshëm”.Megjithatë ai ka mohuar akuzat dhe familja e tij ka pretenduar se Pelado është to rturuar që të pranojë krimin. Polica po përqendron hetimin tek gjuetarët dhe peshkatarët e paligjshëm në zonë.Dëshmitarët thanë se e panë për herë të fundit Phillips, një reporter i pavarur që ka shkruar për Guardian dhe The Washington Post, të dielën.

Shoqëruesi i tij Pereira, një ekspert për fiset lokale, ka qenë zyrtar i lartë i agjencisë indigjene qeveritare Funai.Rajoni ka joshur bandat që trafikojnë ko kainë, së bashku me minatorët dhe gj uetarët e paligjshëm.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *