Aroma e kësaj luleje ndihmon te problemet me ankthin dhe pagjumësinë

Nëse nuk keni kushte për ta kultivuar në shtëpi, merrni vajin esencial të kësaj bime

Përveçse ka një aromë shumë të dallueshme, jasemini është një bimë e domosdoshme për shkak të vetive të tij kuruese.


Domethënë, vepron si qetësues, qetëson sistemin nervor, relakson dhe ju përgatit për gjumë.

Kjo bimë quhet edhe “mbretëresha e aromave”, pasi aroma e saj përmirëson humorin, largon depresionin, pagjumësinë dhe ndjenjat e ankthit.

Është gjithashtu e shkëlqyeshëm për parandalimin e emocioneve negative si zemërimi, pasiguria, pesimizmi, ndjenjat e fajit, trishtimi dhe gjithashtu ndihmon kundër fobive.

recommended by

DERMAL
Mënyra e vetme për të vrarë psoriasis
MËSO MË SHUMË
Kjo është arsyeja pse ajo mban një emër tjetër, “bima e lumturisë”.

Ka disa lloje jasemini, por vetëm dy janë të përshtatshme për vajra esencialë për shkak të aromës së tyre specifike për të cilat dihet – këto janë Jasminum officinale dhe Jasminum grandiflorum.

Se aroma e jaseminit ka një efekt të dobishëm në psikikën e njeriut, dhe rrjedhimisht në trup, u vërtetua nga shkencëtarët gjermanë të udhëhequr nga profesori Hans Hatt nga Universiteti Heinrich Hein në Dusseldorf.

– Era e kësaj bime ka një efekt te njeriu i ngjashëm me qetësuesin Valium, por pa efekte anësore negative – tha profesori pas hulumtimit.

Profesori dhe ekipi i tij publikuan rezultatet e hulumtimit në Journal of Biological Chemistry.

– Rezultatet e hulumtimit i konsiderojmë si dëshmi. Aroma e jaseminit mund të jetë një zgjedhje më e mirë se ilaçet e ndryshme për trajtimin e ankthit, pagjumësisë, qetësimin e kështu me radhë – përfundoi ai.

Si të kujdesemi për jaseminin?

Jasemini është një bimë që rritet mirë si jashtë ashtu edhe brenda shtëpisë. Ajo pëlqen shumë dritë dhe lagështi, kështu që vendosi një dritare me pamje nga jugu. Ujiteni disa herë në javë, veçanërisht në verë.

Është e rëndësishme që pas blerjes, vendoseni bimën në një kavanoz më të madh në tokë të drenazhuar mirë. Drenazhimi i mirë është i rëndësishëm për çdo bimë, përfshirë jaseminin. Gjithashtu, sigurohuni që kavanozi të ketë vrima në fund në mënyrë që uji i tepërt të mund të dalë.

Jasemini do të lulëzojë më mirë në shtëpi nëse temperatura është midis 20 dhe 26 gradë Celsius. Përveç kësaj, ushqeni rregullisht me pleh që ka shumë kalium, rreth një herë në muaj dhe krasiteni bimën për ta bërë atë të bukur, të shëndetshme dhe të harlisur.

Nëse nuk keni kushtet për ta mbajtur këtë bimë në shtëpi, blini vaj esencial dhe thithni aromën sa herë që ndjeni nevojën për të përmirësuar humorin tuaj.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *