Kam 60 vjeç dhe në këtë mënyrë mu përmirësua shikimi dhe yndyrërat nga mëlçia

Shumica e njerëzve vendosin shëndetin e tyre në radhë të parë dhe kanë absolutisht të drejtë ta bëjnë këtë. Shëndeti ynë është gjëja më e rëndësishme në jetë dhe duhet t’i kushtoni gjithmonë vëmendje.Megjithatë, kujdesi për shëndetin tuaj është më i lehtë të thuhet sesa të bëhet. Ndërsa plakemi, funksionet e ndryshme trupore ngadalësohen duke çuar në probleme të tilla si pengimi i zorrëve dhe humbja e ujit.

Ndonjëherë yndyra mund të grumbullohet në mëlçi duke shkaktuar probleme që mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj. Për fat të mirë, ekziston një ilaç i thjeshtë natyror që mund të ndihmojë në raste të tilla – panxhari.Panxhari është një perime e kuqe evropiane që nuk është shumë e njohur për shkak të shijes së tij të pazakontë. Është i pasur me lëndë ushqyese esenciale dhe ofron veti shëruese.
Mund të largojë yndyrën nga mëlçia dhe të parandalojë bllokimin e zorrës së trashë, si dhe të përmirësojë shikimin. Njerëzit e përdorin atë për të kuruar aneminë dhe për të forcuar sistemin kardiovaskular, sepse është i pasur me hekur dhe mund të përmirësojë qarkullimin.


Panxhari përmban dy përbërës të rrallë të quajtur betainë dhe triptofan, të cilët reduktojnë stresin dhe qetësojnë nervat, si dhe kanë veti anti-inflamatore dhe antioksidante që e bëjnë panxharin një armë ideale kundër k ancerit.Kjo perime konsumohet kryesisht e freskët në formën e sallatave – ja nëse mund të bëni një sallatë panxhari super të shëndetshme që do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Përbërësit e nevojshëm: 1) 2-3 panxhar;2) 2 qepë; 3) vaj ulliri; 4) uthull; 5) një majë kripë
Përgatitja: qëroni panxharin dhe ziejini derisa të zbutet, më pas priteni në copa dhe vendoseni në një pjatë.

Vëmë re se panxhari nuk duhet të jetë plotësisht i zier dhe i butë. Mund të zihet vetëm për 10 minuta, sa për ta dezinfektuar, sepse ende rritet në tokë. Sigurisht, panxhari më pas është i fortë, por mund ta grini imët.përsërisni procesin me qepën dhe e vendosni në një pjatë, më pas shtoni pak vaj, kripë dhe uthull dhe shërbejeni sallatën e shijshme.Konsumimi i përditshëm do të pastrojë zorrën e trashë, mëlçinë dhe do të përmirësojë shikimin tuaj. Siç mund ta shihni, panxhari është vërtet i shëndetshëm dhe ushqyes, prandaj duhet të bëhet pjesë e dietës suaj të përditshme.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *