Nuk Ka Kombinim Më Të Fortë se ky Për Trajtimin E Astmës, Bronkitit Dhe Hollimit Të Mukusit..!?

Çaji I Qepës Dhe Fletës Së Dafinës: Nuk Ka Një Kombinim Më Të Fortë Për Trajtimin E Astmës, Bronkitit Dhe Hollimit Të Mukusit..!?

Çaji i qepës rekomandohet nga doktori i famshëm austriak Rudolf Bryce. Ky çaj përmend librin e tij, i krijuar për të trajtuar kan cerin natyrshëm. Ai së pari përshkroi ilaçin për astmën dhe bronkitin, dhe më vonë e përfshiu atë në trajtimin e kancerit. Përbërësit: 1 qepë të vogël, 1 gjethe dafine të madhe (ndoshta 2), 300 ml ujë, 1 lugë çaji mjaltë.
Gjithmonë zgjidhni qepët organike, të prodhuara në një mjedis të njohur, të pa spërkatur.
Procedura: Së pari prisni skajet e qepës, pastaj prerë atë në të katërtat.


Përdorni lëvoren e qepës, nëse është organike. Lëvorja e qepës është e pasur me kuercetinë, një antioksidant i fuqishëm që parandalon përhapjen e sëmundjes. Lëvorja është gjithashtu e pasur me vitaminë C e cila përshpejton shërimin e kollës, viruseve dhe ftohjeve. Qepët duhet të gatuhen së bashku me lëvozhgën. Pastaj vendosni 300 ml ujë në një tenxhere dhe prisni që uji të vlojë. Pasi uji të vlojë, shtoni hudhrën e copëtuar dhe lëvoren, pastaj shtoni një deri në dy gjethe dafine. Ky çaj është i shkëlqyeshëm për duhanpirësit afatgjatë dhe ata që vuajnë nga bronkit.

Gjethja e dafinës në kombinim me qepën dhe mjaltin bën një kombinim perfekt që është shumë shërues, dhe përgatitet shumë thjesht dhe shpejt.

Lëreni çajin të gatuhet për 10 minuta në një temperaturë të moderuar, duke e përzier herë pas here me një lugë druri. Pasi të ketë kaluar koha, hiqeni te ftohet, mbulojeni dhe lëreni për 15 minuta të tjera.

Kullojeni në një filxhan dhe shtoni 2 lugë çaji mjaltë. Mos e hidhni qepën e zier dhe përdorni atë gjatë drekës në kombinim me patate ose si pjatë e dytë.

Perzieni mirë dhe pini çajin menjëherë. Mos ngurroni të dozoni çajin dy herë në ditë, në mëngjes dhe natën para se të shkoni në shtrat.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *