Vetëm gjysëm litri ujë u nevoitet dhe 2 kokrra qepë ti pregatisni në këtë mënyrë : Duke filluar nga zemra, largimi i toksinave, diabeti dhe

Vetëm gjysëm litri ujë u nevoitet dhe 2 kokrra qepë ti pregatisni në këtë mënyrë : Duke filluar nga zemra, largimi i toksinave, diabeti dhe.Qepa ka përdorim tërësisht mjekësor falë vlerave të jashtëza konshme që ka për shëndetin e njeriut.Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar. Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor falë vlerave të jashtëza konshme që ka për shëndetin e njeriut.
LEXO ME SHUME:

Me siguri, idea e të pirit një lëng të tillë as nuk iu vjen ndërmend por nëse vuani nga problemet me rrugët e frymëmarrjes, ai do të bëhet aleati juaj më i çmuar.Nëse shqetësoheni për shijen apo aromën, këtë çaj mund ta kombinonin me kanellë dhe mollë për më shumë vlera. Vlerat e lëngut të qepës janë të shumta.Ai përmban fibër, vitaminat B6, C, flavonoidë, kalçium, magnez, kalium, selenium dhe fosfor.LEXO ME SHUME:

Përfitimet Shendëtësore Të Lëngut Të Qepës;Lëngu i qepës mund të përgatitet duke zier qepën në ujë (4 kokrra qepë mesatare për 2 litra ujë) dhe më pas të pasurohet me produkte të tjera.Lëngu i Qepës Për Pastrim;Përbërësit e qepës ndihmojnë vitaminën C që të largojë toksinat e dëmshme nga organizmi.Amino acidet e këtij lëngu ndihmojnë nxjerrjen sa më të shpejtë të subst ancave të dëmshme nëpërmjet urinës.LEXO ME SHUME:

Shëndeti i Zemrës;Sipas të dhënave të AgroWeb.org konsumi i lëngut të qepës ndihmon në parandalimin e mpi ksjes së gja kut, një nga arsyet kryesore të shfaqjes së sëm undjeve të zemrës.Ky lëng ndihmon në uljen e ndjeshme të kolesterolit, një ar mik i njohur i zemrës.Diabeti;Lëngu i qepës luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e diabetit.Sipas tënave të cilave i referohet AgroWeb.org mineralet që përmban ky lëng përmirësojnë aktivitetin e insulinës në largimin gradual të sheqernave nga gja ku.Së dyti, flavonoidët tek lëngu i qepës ulin nivelin e lartë të glukozës në gja kun e njerëzve të prekur nga diabeti i tipit 2.Kolla;Përmbajtja e sulfurit tek lëngu i qepës ndihmon në shpërbërjen e se krecioneve dhe lehtëson kollën.Kësisoj ky lëng rekomandohet shumë kundër sëm undjeve të rrugëve të frymëmarrjes.Azma;Lëngu i qepës shërben për të parandaluar dhe trajtuar probleme si azma sepse është i pasur me flavonoidë.Ai qetëson muskujt e rrugëve të frymëmarrjes.LEXO ME SHUME:

Imuniteti;Pirja e rregullt e lëngut të qepës i bën mirë imunitetit.Ai është i pasur me vitaminë C, e cila lufton bak teret dhe vi rozat.Nëse jeni sëmurë dhe pini lëngun e qepës, do të vëreni se shërimi do të jetë më i shpejtë.Tretja;Falë fibrës, lëngu i qepës e bën tretjen me të lehtë dhe më të mirë.Fibra përmirëson lëvizjen e zorrëve dhe nxit rritjen e bak tereve të mira.Pesha Trupore;Flavonoidet tek lëngu i qepës përmirësojnë metabolizmin dhe ndihmojnë në dje gien e yndyrnave të tepërta.Në këtë mënyrë, konsumi i vazhdueshëm i lëngut të qepës pen gon shtimin në peshë.Flokët Dhe Lëkura.Vitamina C tek lëngu i qepës stimulon formimin e kolagjenit ndërsa vitamina E shmang dëmtimin nga ekspozimi ndaj radikaleve të rrezeve ultra vjollcë.Mineralet nga ana tjetër janë shumë efikasë në parandalimin e akneve dhe në forcimin e flokut.LEXO ME SHUME:

Vlera Të Tjera Të Lëngut Të Qepës;Lëngu i qepës është i mirë kundër gripit, dhimbjeve të barkut, për dendësinë kockore, cilësinë e gjumit dhe shëndetin e dhëmbëve.Si Ta Përgatisni Lëngun E Qepës.Qepën duhet ta zieni me gjithë lëkurë në një çajnik për 5 minuta. (1 kokërr qepë për 1/2 litër ujë ose 2 kokrra qepë për 1 litër ujë).Mund ta ndani në copa ose ta zieni të plotë.Pas zierjes, mund të shtoni mjaltë dhe limon për të përmirësuar shijen dhe të pini menjëherë një gotë.LEXO ME SHUME:

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *