Mjalti dhe Kakao – ilaçi më i shëndetshëm: Kuroni aneminë dhe përmirësoni pasqyren e gjakut..(video)

Mjalti njihet si një zgjedhje e shkëlqyeshme në parandalimin e shumë sëmundjeve, ndërsa kakaoja konsiderohet si një nga ushqimet më ushqyese. Jashtëzakonisht e pasur me antioksidantë.

Mjafton të themi se ka më shumë antioksidantë sesa boronicat, manaferrat acai dhe hips të trëndafila të kombinuara. Eshtë e pasur me minerale dhe hekur, prandaj renditet në radhët e para kur bëhet fjalë për aneminë.

Në kombinim me mjaltin, përdoret pluhuri, kakaoja e papërpunuar, organike është më e mira. Konsumoni një lugë çaji në mëngjes në një raport prej 1: 1.

Mund të përdoret në një masë më të vogël për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe si një parandalim.

Shkencëtarët përfshijnë kakao në të ashtuquajturën “Superfood” dhe gjithashtu pohojnë se ajo ka efekt tre herë me shume në trupin e njeriut se sa çaji jeshil ose i zi.

Kakaoja njihet si një barishte që mbron trupin nga radikalet e lira, zvogëlon stresin dhe depresionin, mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, si dhe shumë lloje të kancerit. Burim i shkëlqyeshëm hekuri!

KAKAO PER ANEMI
Pasi ka përqindjen më të lartë të hekurit dhe rekomandohet si ilaç për aneminë. Pra, nëse keni një problem me aneminë, përfshini atë në dietën tuaj.

Përzieni 1 lugë çaji pluhur kakao dhe 1 lugë çaji mjaltë për të marrë një përzierje si nutella. Konsumohet çdo mëngjes me stomak bosh.

Pasi është e pasur me hekur, vitaminë C, bakër dhe mangan – shumë e rëndësishme për aktivizimin e hekurit në trup dhe trajtimin e anemisë. Hekuri është pjesë e hemoglobinës, e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit përmes gjakut në të gjitha qelizat.

Përveç kësaj:

-ka efekt antioksidues

-ndalon sëmundjet kardiovaskulare

-përmirëson kujtesën dhe përqendrimin

-trajtimi kundër stresit dhe depresionit

-trajtimi kundër anemisë

-rregullon nivelin e kolesterolit në gjak

-rregullon nivelet e sheqerit në gjak

-ul presionin e lartë të gjakut

-përmirëson gjendjen shpirtërore (ndikon në sekretimin e endorfinës, serotoninës dhe dopaminës)

-ka efekt diuretik

-përmirëson qarkullimin

-efekt i kancerit

-ngadalëson plakjen

ushqen dhe mbron lëkurën dhe flokët

-afrodiziak

– ngre energjinë

– inkurajon humbjen e peshës, sepse përmban fibra dietike

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *