Çfarë I Ndodh Organizmit Nëse Hani Dy Banane Në Ditë..?!!

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku.Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin. Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6. Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos për njerëzit me sëmunddjee të caktuara.
LEXO ME SHUME:

Çfarë Prfitoni Nëse Hani 2 Banane Në Ditë?Nëse ju konsumoni 2 banane në ditë do të merrni përfitimet e mëpposhtmee:210 Kalori;900 mg Kalium (24% DRD);54 g Karbohidrate (18% DRD );2 g Fibër (24% DRD);28 g Sheqer;6 g Proteinë (4% DRD));2% Vitaminë A;34% Vitaminë C;2% Hekur;40% Vitaminë B6;16% Magnez;Çfarë Ndodh Nëse Hani 2 Banane Në Ditë?Ekspertët thonë se konsumi i dy bananeve në ditë do të furnizojë trupin me 900 mg kalium, që i bën mirë zemrës dhe mirëmban tensiionin e gj akut në nivele të shëndetshme.LEXO ME SHUME:

Sipas tyre, balancat mes kripës dhe kaliumit janë të nevojshme për të mbajtur nën kontroll tensiionin e lartë të gj akut. Nivelet e larta të vitaminës C që përfitoni nga ngrënia e dy bananeve në ditë, do të fuqizojnë sistemin imunitar dhe minimizojnë rreeziikun e sëmunddjevee. Bananja është një frut shumë i mirë për shëndetin e stomakut dhe sistemin tretës, për shkak të kaliumit që ndihmon në rikthimin e ekuilibravee të elektroliitevee.LEXO ME SHUME:

Bananet përmbajnë fibër por edhe sheqer. Pavarësisht nivelit të lartë të këtij të fundit, fibra do të balancojë përthithjen e tij në organizëm.Ekspertët thonë se ngrënia e dy bananeve në ditë është një mënyrë shumë e mirë për tu kujdesur për zemrën.Megjithatë, kjo sasi nuk është e rekomandueshme për njerëzit që vuaajnnë nga diabeti. Ka njerëz që shqetësoheen se duke ngrënë shumë banane mund ta teprojnë në dëmm të shëndetit, sidomos në aspektin e kaliumit. Megjithatë, duhet të dini që për të arritur nivelet e rreeziikshme të kaliumit, ekspertët thonë se duhet të hani 400 banane në ditë, dhe kjo është krejt e pamunduur.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *