Turshitë e dimrit që keni pregatitur : Ja sekreti i Iëngut të tyre i ciIi përdoret për shërimin e..!?

Turshitë e dimrit që keni pregatitur : Ja sekreti i lëngut të tyre i cili përdoret për shërimin e.Ka të dhëna se lëngu i turshisë është një kurë shumë e mirë shtëpiake kundër urthit apo refluksit të acidit.Ky problem ka të bëjë me kthimin në ezofag të acideve të stomakut.
LEXO ME SHUME:

Lëngu i turshisë është një mënyrë shumë e mirë për të marrë lactobacille, bak tere të shëndetshme për stomakun që gjenden në mënyrë natyrale tek kastraveci.Por në rastin e kastravecit, lëngu i turshisë industriale nuk ka probiotikë, sepse këto bak tere largohen gjatë përpunimit dhe fermentimit.Ndaj ju këshillojmë të konsumoni lëngun e turshive të bëra në shtëpi dhe kurrësesi atë të turshive të përpunuara.Uthulla është një përbërës kryesor i turshisë, megjithatë duhet të keni kujdes e të mos konsumoni sasi të mëdha pasi mund të përke qësojë urthin apo refluksin.Përmban plot antioksidantë.Lëngu i turshisë ka sasi të larta vitamine C dhe E, që janë edhe antioksidantë të shkëlqyer.Antioksidantët e mbrojnë organizmin nga qelizat e dëmshme, ose siç njihen ndryshe radikalet e lira.LEXO ME SHUME:

Secili prej nesh është i ekspozuar ndaj radikaleve të lira, ndaj një dietë e pasur me antioksidantë është gjithmonë një ide e mirë.Gjithashtu, vitaminat C dhe E forcojnë sistemin imunitar dhe luajnë rol fantastik për organizmin.Ndihmon në rënien e nivelit të sheqerit në gj. ak.Një studim i publikuar në Revistën për Kërkimet Shkencore për Diabetin, të cilit i referohet hodhi më shumë dritë mbi të mirat që vijnë nga konsumi i dozave të vogla të uthullës përpara vakteve.LEXO ME SHUME:

Studimi tregoi se uthulla dhe lëngu i turshive ndihmonte në rregullimin e nivelit të sheqerit në gj ak pas vakteve, tek njerëzit që vuanin nga diabeti i tipit 2.Sa më i ekuilibruar të jetë niveli i sheqernave aq më të shëndetshëm mund të jeni.Ndihmon me tretjen;Uthulla tek lëngu i turshisë, ndihmon me tretjen.Ushqimet e fermentuara janë shumë të mira për sistemin tretës, sepse inkurajojnë rritjen dhe zhvillimin e bak. tereve të mira në stomak.Nëse jeni në kërkim të një kure krejt natyrale për urthin kro nik, rekomandon edhe hapat e mëposhtëm.LEXO ME SHUME:

-Konsumoni racione të vogla gjatë vakteve,– Konsumoni ushqime të shëndetshme për zemrën me pak yndyrë.– Kryeni aktivitet të rregullt fizik,– Nëse jeni mbipeshë, përpiquni të humbisni kilogramët e tepërt-Nëse jeni nënpeshë, përpiquni të shtoni në peshë.– Shma ngni duhanin, alk. olin, ushiqmet me yndyrë, kafeinën apo qepën e freskët.– Mos kryeni aktivitet fizik menjëherë pas ngrënies.Të gjitha hapat e mësipërm ndihmojnë në zbutjen e shenjave të urthit.Mjaft me ushqimet e shpejta;Sipas të dhënave ushqimet e shpejta dhe të përpunuara, veçanërisht ato të ëmblat përke qësojnë shenjat e urthit.Hani disa vakte gjatë ditës me perime, supa, oriz, peshk dhe mish pule.Hiqni dorë nga ushqimet pikante dhe kafeja.Më e rëndësishmja është që të mos konsumoni ushqim 3 orë përpara se të shkoni për të fjetur./sot.com.al.LEXO ME SHUME:

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *