Patjetër që duhet ta njihni pasi rritet në oborrin e shtëpisë sonë : Ja cilët persona duhet ta konsumojnë atë në mënyrë që të sherojnë..

Patjetër që e njihni pasi rritet në oborrin e shtëpisë sonë : Ja cilët persona duhet ta konsumojnë atë në mënyrë që të sherojnë.Sallatat me perime që përmbajnë gjethe çikoreje, mund të jenë të hidhura por mund të bëjnë mrekullira për mëlçinë tuaj. Kjo bimë ka vetinë që mund të shkat. ërrojë parazitët intestinalë dhe rritjen e kandidës.

Për cfarë është e mirë çikorja?
Një bimë e zakonshme e cila shpesh keqkuptohet, cikorja i takon familjes së lulediellit dhe të margaritarëve të quajtur Asteraceae, kushërinjtë e afërt me marulet dhe dandelionet. Çikorja (Cichorium intybus) bën pjesë në familjen e barishteve të cilat gjejnë përdorim të rëndësishëm në kuzhinë, por mbi të gjitha vlen edhe barishte mjekësore.


Ekzistojnë versione të gjera dhe me gjethe të përdredhura, ndonjëherë të njohura si endive (cichorium endive) dhe escarole. Gjethet e jashtme të cikores janë të gjelbërta dhe mund të jenë të hidhura në shije, por brendësia e gjethes është diku te jeshile e hapur dhe me shije më të butë.
Natyrisht në disa pjesë të Evropës ku përdoret zakonisht në sallata, një përkthim holandez i “gjetheve të bardha” nënkupton gjethe të lëkundura që rriten e forcohen në errësirë, për të inkurajuar një gjethe me ngjyrë më të zbehtë dhe të butë. Radicchio, një tjetër i afërm, është varieteti me gjethe të kuqe. Transportuar në Amerikë, cikori tani rritet në mënyrë të gjithanshme saqë është një pamje e zakonshme përgjatë kanaleve në rrugë dhe në livadhe, të njohura nga lulja e saj blu. Herbalistët e kanë vlerësuar cikoren si një bimë medicinale që është përdorur për të shëruar një shumëllojshmëri sëmundjesh për të paktën 1.000 vjet. Është përdorur në disa kontinente si një tonik për mëlçinë, për të lehtësuar shqetësimet e stomakut, për të çlodhur e për të qetësuar nervat, për të rregulluar rrahjet e zemrës dhe për të trajtuar osteoartritin e diabetin. Gjethet e thërrmuara të çikores janë përdorur për të trajtuar inflamacionet e lëkurës dhe për të nxitur shërimin e plagëve. Kjo është arsyeja pse quhet “succory”-një formë të rehatisë. Me një shije jo shumë ndryshe nga cokollata, cikorja e tharë apo e grirë shtohet në ujin e ngrohtë për të përgatitur “kafe” (ose shtohet si përbërës në të) por nuk përmban kafeinë.

Çaji me këtë bimë, përveçse është mjaft i shijshëm, mund t’ ju kthejë oreksin pas ndonjë sëmu. ndjeje të gjatë duke mbajtur të shëndetshëm dhe stomakun tuaj njëkohësisht.Një produkt që mund ta konsumoni në këtë periudhë janë çikoret. Çikoret do të mund të konsumohen të ziera me vaj ulliri dhe limon në vaktin e drekës ose të darkës si pjatë shoqëruese!
LEXO ME SHUME:

Një ushqim ideal:Për personat që janë mbipeshë. Për personat që kanë yndyrnat e larta në gj. ak. Për personat që vuajnë nga diabeti.Po ju në familjen tuaj e konsumoni çikoren, pasi eshte nje bime e cila gjendet rendomt ne oborret e shtepive tona.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *